۱۲۰۰ واحد تولیدی شهرک های صنعتی کشور ظرفیت صادرات دارند

44

معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت: یکهزار و ۲۰۰ واحد صنعتی در بخش های مختلف در شهرک ها و نواحی صنعتی استان ها دارای ظرفیت صادرات کالای تولیدی خود هستند.

به گزارش روابط عمومی شرکت شهرک های صنعتی استان گلستان، فرشاد مقیمی  در آیین بزرگداشت روز صنایع کوچک درجمع شماری از صنعتگران استان گلستان در شهرک صنعتی آق قلا، افزود: این واحدها در حوزه صنایع کوچک با توانمندی صادرات تولیدات خود نیاز مبرم به سرمایه گذاری برای بازاریابی خارجی دارند.
وی به اقدام های انجام شده و در دست پیگیری درحوزه صادرات کالای واحدهای تولیدی زیر مجموعه این سازمان اشاره کرد و ادامه داد: اکنون در استان های کشور ۲۰ مدیریت صادرات کالا به ثبت رسیده است که کمک ویژه ای برای واحدهای تولیدی در امر صادرات کالا خواهد بود.
مقیمی همچنین از هموطنان درخواست کرد که در طرح رونق تولید واحدهای صنعتی با خرید تولیدات داخلی از فعالیت این واحدها حمایت کنند و از مسوولان دستگاه های مرتبط نیز خواست که حمایت و نظارت خود را در راستای رونق تولید پررنگ تر از گذشته پیگیری کنند.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران ازبرگزاری دوره های آموزشی تخصصی برای ۱۰۰ هزار شاغل در شهرک ها و نواحی صنعتی کشور در سال جاری و در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی خبر داد و گفت: این دوره ها در سه سطح کارآفرینی، مهارتی و مدیریت و تربیت مشاوره در دست اجراست.
وی افزود: هدف از برگزاری این دوره های آموزشی، تقویب رقابت پذیری در میان شاغلان واحدهای صنعتی و توانمندسازی آنها در اداره واحدها است.
به گفته مقیمی اکنون حدود ۷۰ درصد از افراد شاغل در واحدهای صنعتی در شهرک ها و نواحی صنعتی به ویژه صنایع کوچک از مهارت خاص برخوردار نیستند.
وی همچنین گفت: سرمایه صندوق حمایت از سرمایه گذاری صنایع کوچک به ۸۰۰ میلیارد ریال افزایش یافته است.
به گفته وی، این صندوق که سال ۸۳ فعال شده است تا سال ۹۲حدود ۲۳۰ میلیارد ریال سرمایه داشت در حالی که باید سرمایه آن ۵۰۰ میلیارد ریال می رسید.
مقیمی اضافه کرد: ارایه خدمات این صندوق به سرمایه گذاران در شهرک ها و نواحی صنعتی کشور در فرصت حداکثر یک هفته در حوزه بستن قرارداد می باشد.
معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت: در ۵ ماه نخست امسال ۴۲۲ واحد صنعتی که به طور کامل چرخه تولید آنها متوقف بود، حمایت شده و به چرخه تولید بازگشتند.
وی همچنین از بهره برداری ۶۶۳ طرح صنعتی در شهرک ها و نواحی صنعتی از ابتدای امسال خبر داد.
مقیمی با بیان این که اولویت کاری سازمان صنایع کوچک در ارایه خدمات به سرمایه گذار در شهرک ها و نواحی صنعتی، دربخش شهرک های تقاضا محور است، افزود: هدف از قرار دادن این اولویت توسط سازمان، سرمایه گذاری در کیفیت ارایه خدمات است.
وی هچنین از شناسایی ۱۰۱ واحد صنعتی نمونه در تولید خبر داد و گفت: شناسایی این واحدهای نمونه با توجه به رعایت معیارهایی از جمله صادرات، رشد اشتغال، افزایش راندمان تولید، دانش بنیان بودن و نداشتن معوقه بانکی بوده است.
به گفته وی این واحدهای صنعتی نمونه شناسایی شده به طور میانگین در هر استان شامل سه الی چهار واحد می باشد.
مقیمی در ادامه گفت: برای بهره برداری زودتر و حضور سرمایه گذاران در شهرک هزار هکتاری اترک ( منطقه ویژه اقتصادی اترک ) واقع در استان گلستان از طرح حمایت مالی خواهد شد.
وی افزود: امسال ۶۴ میلیارد ریال اعتبار برای ایجاد زیرساخت های موردنیاز این شهرک پیش بینی شده است.
به گفته وی سال قبل برای ایجاد زیرساخت های موردنیاز شهرک اترک، ۵۰ میلیارد ریال ریال اعتبار اختصاص یافته بود.
معاون سازمان صنایع کوچک اضافه کرد: شهرک هزار هکتاری اترک گلستان یکی از ظرفیت های خوب برای جذب سرمایه گذار به شمار می رود.
به گزارش ایرنا ، این طرح مهم اقتصادی در فروردین ۱۳۸۸ از سوی مجلس شورای اسلامی با مساحتی بین یک تا دو هزار هکتار در منطقه شمال استان گلستان موسوم به منطقه اترک به تصویب رسید و زیرساخت های آن درمرحله نخست به مساحت ۲۵۰ هکتار اجرایی شده است.
گفته می شود برای عملیات اجرایی، قطعه بندی اراضی و ایجاد برخی زیرساخت ها دراین منطقه اقتصادی بیش از ۸۰ میلیارد ریال هزینه شده است.
در این همایش که مسوولان مرتبط استان گلستان در حوزه صنعت، معدن و تجارت، شهرک های صنعتی، استاندارد و بانک صنعت و معدن حضور داشتند، لوح تقدیر رییس سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران به مدیرعامل شرکت دانش بنیان آب آلتین شیمی به عنوان تولید کننده برتر استان، اهدا شد. همچنین در حاشیه این همایش، از ۹ طرح صنعتی و عمرانی در شهرک ها و نواحی صنعتی استان گلستان به طور متمرکز بهره برداری شد.
۲۱در استان گلستان ۶۵۰ واحد بهره برداری در ۲۱ شهرک ها و نواحی صنعتی با ظرفیت اسمی اشتال ۱۲ هزار نفر فعالیت دارند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *