لوح ثبت جهانی فرش دستباف ترکمن گلستان رونمایی شد

1434530260_dr-4

لوح ثبت جهانی فرش دستباف ترکمن گلستان در سازمان جهانی مالکیت فکری(وایپو) با حضور رئیس سازمان ملی فرش ایران و جمعی از مسئولان گلستانی و تولیدکنندگان این صنعت رونمایی شد.

رئیس سازمان ملی فرش ایران گفت: فرش دستباف شاه بیت غزل افتصاد مقاومتی است چراکه این صنعت در کشور زنده و پویا بوده با حداقل سرمایه بهترین نتیجه را می دهد.

به گزارش روابط عمومی شرکت شهرکهای صنعتی استان گلستان، حمید کارگر افزود: بدخواهان نظام جمهوری اسلامی در حوزه دانش و مهارت فنی این هنر به دلیل وجود نیروی مستعد انسانی نمی توانند به کشور آسیبی وارد کنند.

وی ضمن ابراز خرسندی از رواج این صنعت کهن در جای جای ایران اسلامی، افزود: در هر نوع اقلیم و منطقه ای از کشور این دانش و مهارت صنعت فرش بافی رواج دارد و همین باعث تنوع طرح های فرش ایرانی شده است.

این مسئول کشوری با بیان این نکته که بیگانگان در بخش تامین مواد اولیه هم ایران خود کفاست، افزود: در این حوزه هم کشورمان نیازی به همکاری کشورهای دیگر ندارد.

وی فرش دستباف را صنعتی کم هزینه با منابع سرمایه گذاری اندک دانست و گفت: برای سرمایه گذاری در این بخش هم به سایر کشورها نیازی نیست چراکه در این هنر با حداقل ها می توان اشتغال و درآمد ایجاد کرد.

به گفته کارگر، در فصولی که کشاورزی و دامداری در بسیاری از ماطق کشور کمرنگ می شود می توان از صنعت فرش دستباف بهره جست؛ این هنر به عنوان شغل نجات دهنده و کمک کننده برای بسیاری از افراد به شمار می رود.

مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی استان گلستان گفت: فعال سازی خوشه فرش گلستان اقدامی موثر در راستای توسعه صنعت فرش دستباف است.

رحمن محمدزاده اظهار داشت: انتظار است خوشه فرش هم مانند خوشه دام و طیور که در استان رونق گرفت از شرایط خوبی بهره مند شود.

وی خواستار تشکیل شرکت صادراتی مستقل برای خارج کردن این صنعت از استان شد و گفت: اکنون به دلیل نبود این شرکت صادرات فرش دستباف از طریق سایر استان ها به خارج کشور انجام می شود.

وی از فعالیت ۷۰ هزار بافنده در گلستان خبر داد و گفت: بیشتر بافندگان فرش دستباف ساکن مناطق محروم هستند از طرفی گلستان جز معدود استان هایی است که این تعداد نیرو بافنده دارد.

عامل توسعه خوشه فرش دستباف استان گلستان نیز خواستار جلب مشارکت، هماهنگی و همکاری مسئولین برای توسعه فرش دستباف در استان شد و گفت: رونق این صنعت نیاز حمایت مسئولین استانی است.

زلیخا عادلی افزود: حمایت از روند پذیرش هیات تجاری از سوی مسئولین ارشد استانی یک نیاز است.

وی با بیان اینکه از مرکز فروش در زمینه طرح های پژوهشی، تحقیقاتی انتظار حمایت داریم، افزود: نیاز است تا تحقیقات و مطالعات در زمینه بازاریابی فرش ترکمن ایجاد شود.

به گفته عادلی، با تهیه طرح های پژوهشی در قالب بلند مدت و کوتاه مدت و استفاده از نیروی انسانی جوان و مستعد می توان طرح های مطالعاتی را استفاده و اجرا کرد.

وی با بیان این نکته که بافندگان استان توانایی تولید دارند اما بستر فروش برایشان مهیا نیست، افزود: ایجاد فروشگاه متمرکز دائمی برای محصولات استان جز مواردی است که خلا آن هم اکنون در منطقه احساس می شود امری که در گذشته هم به آن اشاره شده بود.

عامل توسعه خوشه فرش دستباف استان گلستان از فعالیت ۴۷ تولید کننده در استان خبرداد و افزود: میزان اشتغال در حوزه فرش، سال گذشته چهار هزارو ۸۷۹ نفر بوده است.

زلیخا عادلی ثبت برند، تدوین سند فرش، تدوین استاندارد ابزار بافت قالی، تشکیل شرکت مدیریت صادرات، فعال سازی خانه فرش و برگزاری دوره های آموزشی تخصصی را از برنامه های سال جاری اعلام کرد.

وی فعال سازی خانه فرش در استان را عاملی برای توسعه این صنعت دانست و تصریح کرد: فعال‌ سازی خانه فرش با حمایت سازمان‌های مرتبط می تواند حائز اهمیت باشد چراکه نیاز کنونی فرش دستباف گلستان ورود به بازار خارجی با اعزام هیئت‌های تجاری به کشورهای هدف است.

عادلی بر اهمیت بالای توسعه خوشه فرش دستباف تاکید کرد و افزود: توسعه خوشه فرش دستباف به علت بهره‌ وری بالا، زودبازده بودن، اشتغال بالا و سرمایه پایین در مقایسه با دیگر صنایع سرمایه بر، اهمیت دارد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *