در گردهمایی مدیران حراست سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران تاکید شد: اهمیت نقش حراست ها در فرآیند توسعه

_MG_3390

در گردهمایی دو روزه مدیران حراست سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران که به میزبانی شرکت شهرکهای صنعتی استان گلستان برگزار شد،  بر اهمیت نقش حراست ها در فرآیند توسعه اقتصادی و صنعتی تاکید شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت شهرکهای صنعتی استان گلستان مشاور وزیر و رییس مرکز حراست وزارت صنعت، معدن و تجارت در این گردهمایی گفت: آموزش نیروهای حراست باید جدی گرفته شود و رویکردها باید به سمتی باشد که نیروهای حراست تبدیل به کارشناس شوند.

“حسن الفت ” افزود: تربیت و کادرسازی یکی از دغدغه‌ها و مسئولیت‌های حراست وزارت صنعت است و چنانچه موضوع آموزش از سوی سازمان و خود نیروهای حراست جدی گرفته شود به طور قطع پیشرفت و ارتقای شغلی خوبی را می توان برای نیروها متصور بود.

وی گفت: توجه و تاکید برای جذب نیرو در مجموعه حراست، انتخاب نیروهایی است که در  حوزه کاری خود یک کارشناس تمام عیار باشند.

وی تصریح کرد:  همچنین ترجیح برای انتخاب و جذب نیروی حراست، توجه به نیروهای درون سازمانی بوده  و اولویت با  بهره گیری از نیروهای توانمند و واجد شرایط داخل سازمان برای همکاری در مجموعه حراست است.

وی افزود: سازمان صنایع کوچک و  شهرکهای صنعتی ایران ارگانی ناشناخته است  که عمق مشکلات آن پنهان مانده است درحالی که  این سازمان به نوعی پیاده نظام وزارت صنعت، معدن، تجارت به شمار می رود و بخش عمده کار اجرایی بر عهده این سازمان است.

الفت ادامه داد: چنانچه سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران برنامه ریزی مناسبی انجام داده و به درستی حرکت کند قطعا بخش صنعت نیز جهت گیری درستی برای فعالیتهای خود خواهد داشت.

رییس مرکز حراست وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: در شرایط حاضر یکی از اساسی ترین وظایف حراستها تلاش برای شناسایی و انعکاس به موقع مشکلات واحدهای تولیدی به مسئولین بالا دستی جهت انعکاس به وزارتخانه است بدین جهت که انتقال به موقع مشکلات باعث پیشگیری از پیچیدگی مشکلات خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از موضوعاتی که باید در ماههای آینده مورد توجه ویژه نیروهای حراست سازمان قرار گیرد موضوع انتخابات است .همکاران حراست به مراقبت کنند که مجموعه و محیط کاری  آلوده مسائل حاشیه ای انتخابات نشود.

حسن الفت یادآور شد: حراست وظیفه دارد که شرایط را به خوبی رصد کند تا برخی عناصر و عوامل نتوانند با فشار روی واحدهای صنعتی و شهرکها به دنبال امتیاز گرفتن باشند.

مدیر حراست سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران نیز گفت: باتوجه به منویات رهبر انقلاب برای حمایت از تولید داخلی، توجه ویژه به صنایع کوچک و متوسط یکی از راههای تحقق این منویات است.

جمال علیرضاپور افزود: سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی با کمک مجموعه حراست و بازرسی بر مبنای فرمایشات مقام معظم رهبری تلاش مضاعفی را به منظور سالم سازی محیط، ایجاد آرامش و ایجاد بستر مساعد برای فعالیتهای تولیدی صورت داده است.

به گفته وی این تلاشها در قالب ایجاد احساس امنیت برای کارگران و سرمایه گذاران داخلی و خارجی، جلوگیری از چالشها و تنشهای محیط، ایجاد بستری امن و مناسب برای حفظ اسناد و مدارک، حفاظت از کارکنان و پرسنل شهرکها و مبارزه و برخورد با فساد و تخلفات بوده است.

معاون سیاسی امنیتی استاندار گلستان در این گردهمایی گفت:  امروز همگی براین مهم اتفاق نظر داریم که اساس کار، توسعه است و در این بین نیروهای حراست نقش مهمی را ایفا می کنند.

علی اصغر طمهاسبی افزود: حفظ و حراست از دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی، مراقبت از سازمان متبوع و جلوگیری از نفوذ آفت ها به داخل سیستم از جمله این وظایف است.

وی گفت:  امروزه سیستم جاسوسی و کسب اطلاعات از حالت سنتی خارج شده و بدیهی است که باید شیوه های حفظ و حراست از اطلاعات نیز به روزو با استفاده از فناوری های مدرن صورت گیرد.

وی ادامه داد: حراست چشم و چراغ مدیران مجموعه است و مدیران حراستها تلاش کنند حضوری کاملا فعال داشته و تا حد امکان ازنزدیک در جریان پیشرفت پروژه ها قرار بگیرند.

طهاسبی اضافه کرد:  در حال حاضر تعداد زیادی از واحدهای تولیدی نیمه فعال یا غیر فعال هستند و برخی از این سرمایه گذاران وام هایی را دریافت کردند و در جای خود به کار نگرفته اند .

وی بیان کرد:  اگر بررسی و نظارت بر اجرای طرح ها از بدو امر به خوبی صورت می گرفت امروز دولت با بحران بیکاری و بحران معوقات بانکی و بحران تعطیلی واحدهای تولیدی رو به رو نمی شد و در این بزنگاههاست که نقش حراستها معلوم می شود.

معاون سیاسی امنیتی استاندار گلستان تصریح کرد:  در استان گلستان بر مبنای اعلام رسمی ۲ هزار میلیارد تومان معوقات بانکی وجود دارد.حال که دولت می خواهد کارآفرینی و اشتغال ایجاد کند بانکها قدرت مالی برای حمایت ندارند.

وی گفت: نیروهای حراست باید از ایجاد نارضایتی در مجموعه متبوع خود جلوگیری کنند، کارمند ناراضی خلاقیتش را از دست می دهد بنابراین  بهتر آن است که منشا نارضایتی های درون مجموعه از سوی حراست شناسایی و در زمان مناسب به اطلاع مدیر رسانده شود تا نسبت به تصمیم گیری صحیح و رفع  به موقع مشکل اقدام شود.

معاون سیاسی امنیتی استاندار گلستان تاکید کرد: حراست همچنین باید نسبت به احقاق حقوق حقه ارباب رجوع با جدیت عمل کند و رضایتمندی ارباب رجوع را در اولویت قرار دهد.

وی خاطرنشان کرد: نقش حراستها را می توان در سه دسته اصلی هشداردهنده یا پیشگیرانه، اصلاح کننده و درمان کننده و نقش جدا کننده برشمرد.

طهماسبی یادآور شد: نقش حداکننده  بدین معنی است که چنانچه از نامناسب بودن نیرویی مطمئن شدند نسبت به جدا کردن آن از سیستم اقدام کند تا آلودگی به دیگران منتقل نشده و مجموعه را دچار مشکل نکند.

به گفته وی چنانچه مشکلی در سیستمی ایجاد شود و ذهنیت مردم درباره آن خراب شود اصلاح ذهنیت مردم بسیار سخت خواهد بود.

وی گفت: نقش حراستها همچنین در جلوگیری از بروز فساد حائز اهمیت چشمگیری است و نیروی حراست باید نقش خود را در انجام مسئولیتهای محوله جدی گرفته و از سوگیری خودداری کند.

وی افزود:  حراستها سرمایه های نظام به شمار می روند، برای آموزش و تربیت آنان هزینه و زمان صرف شده و باید بهترین بهره را از توانایی و تخصص آنان برد.

وی افزود: امنیت و اشتغال دو بال توسعه هستند و اگر از سرمایه گذار حمایت کافی صورت نگیرد و مسیر سرمایه گذاری برای او هموار نشود امکان تولید و اشتغال نیز وجود ندارد.

طهماسبی عنوان کرد:  اشتغال باعث کاهش آسیبهای اجتماعی و افزایش ضریب امنیت می شود و بیکاری یکی از چالشهای اساسی کشور ماست.

به گفته وی اگرچه رشد علمی و سطح تحصیلات بالاست اما میزان کارآفرینی بسیار پایین است.و بین دانشگاه و بازار کار فاصله زیادی است.

وی با بیان اینکه از ظرفیتهای دانشجویی استفاده زیادی نمی شود.خاطرنشان کرد: متاسفانه رابطه خوبی بین دستگاههای اجرایی و دانشگاهها وجود ندارد و دانشجوها کمتر حاضر به فعالیت در کارخانه ها و واحدهای تولیدی هستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *