افتتاح نخستین نمایشگاه تخصصی فرش دستباف استان گلستان

DSC04286

 

نخستین نمایشگاه تخصصی فرش دستباف استان گلستان با حضور هفت استان کشور و مشارکت شرکت شهرک های صنعتی و سازمان صنعت، معدن و تجارت در نمایشگاه بین المللی این استان آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت شهرک های صنعتی گلستان، رییس مرکز ملی فرش ایران در مراسم افتتاح این نمایشگاه اظهار داشت:امسال ۶۹ میلیون دلار صادرات مستقیم فرش دستبافت ایران انجام شد و مرکز ملی فرش ایران حامی تولیدکنندگان است.

حمید کارگر افزود:  در ۱۰ ماه نخست امسال ۲۷۵ میلیون دلار صادرات فرش ایرانی به ۸۰ کشور دنیا انجام شد که با وزن چهار هزار و ۴۰۰ تن نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰ درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه ارزش صادرات فرش دستبافت ایران نسبت به سال گذشته ۱۹ درصد رشد داشته، خاطرنشان کرد: موضوع برجام در صادرات فرش دستبافت اثر مستفیم داشت و در ابتدای سال ۲۰۱۶ نخستین محموله ایران پس از پنج سال وارد آمریکا شد.

کارگر افزود: در ۱۰ ماهه نخست امسال ۶۹ میلیون دلار صادرات مستقیم فرش دستبافت انجام شده و این درحالی است که سال گذشته صادراتی به آمریکا نداشتیم.

وی فرش ترکمن را یکی از برندهای صاحب پیشینه و هویت عنوان و خاطرنشان کرد: بن مایه اصلی فرش ترکمن موجب شد تا به ثبت جهانی برسد، ما باید پاسداران خوبی برای گدشته باشیم تا در فرش دستبافت جایی برای تقلب و گروه بافی باقی نماند.

وی تصریح کرد: صنعت فرس باید به عنوان یک شناسنامه قدرتمند برای آیندگان به ارث گذاشته شود و در این میان مرکز ملی فرش ایران حامی تولیدکنندگان است.

رئیس مرکز ملی فرش ایران در خصوص وضعیت فرس کشور اظهار کرد: فرش ایرانی از لحاظ فرهنگ و هنر در صدر دنیا قرار دارد و سفیر پر افتخاری برای فرهنگ و هنر کهن ایران است، فرش ایرانی در موزه‌های بزرگ کشورهای مختلف وجود دارد و پیام آور فرهنگ و هنر مردم و صلح دوستی به دیگر نقاط دنیا است.

به گفته کارگر، فرش ایرانی در بخش اقتصاد مقاومتی هم قابل اتکا بوده و در این حوزه هیچ نمونه ای مانند فرش دستبافت ایرانی وجود ندارد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار گلستان گفت: فرش ترکمن تبدیل به برند ملی و جهانی شده و این فرش نشان از تمدن و پیشینه تاریخی منطقه است.

محمود ربیعی اظهار داشت: فرش گلستان و به خصوص فرش ترکمن تبدیل به برند ملی و جهانی شده و این فرش نشان از تمدن و پیشینه تاریخی منطقه است.

وی ادامه داد: یکی از مصداق‌های مطالبه رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل، عرضه فرش است، این صنعت در اقتصاد پایدار خانوارهای گلستانی هم شناخته شده و می‌تواند در جایگاه بالاتری قرار بگیرد.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان گلستان نیز هدف از برگزاری نمایشگاه فرش دستبافت را تلاش در جهت ارتقای کیفیت فرش تولیدی، معرفی توانمندی فرش دستبافت استان و بازاریابی برای عرضه تولیدات و دستبافته ها بیان کرد و گفت: برگزاری چنین نمایشگاه هایی می تواند ظرفیت خوبی برای صادرات غیرنفتی استان نیز فراهم کند.

حجت اله خلیل زاده افزود:  این نمایشگاه به مدت چهار روز و با حضور شرکت های تولید کننده فرش استان گلستان دایر و آماده بازدید علاقمندان از ساعت ۱۵ تا ۲۱ هر روز است.

هنرمندان در ۳۵ غرفه محصولات خود مانند فرش ، گلیم و تابلو فرش را به نمایش گذاشته اند و با هدف حمایت از آنان فروش یا عقد قرارداد در نمایشگاه آزاد است.

علاقمندان می توانند ار امروز تا جمعه ۲۹ بهمن از ساعت ۱۵ تا ۲۱ از نخستین نمایشگاه تخصصی فرش دستباف استان گلستان بازدید کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *