احياء۱۰هزار واحدصنعتي از برنامه هاي وزارت صنعت

1462337174_dsc_5839

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تاکیدهاي مقام معظم رهبری و ستاد اقتصاد مقاومتی اعلام كرد: باتوجه به وضعيت موجود در بخش صنعت، این وزارتخانه برنامه احیاء ۱۰ هزار واحد صنعتی كوچك و متوسط را در برنامه خود قرار داده است.

به گزارش روابط َرکت شهرک های صنعتی استان گلستان، مهندس علی یزدانی در کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان گلستان با اشاره به اینکه راه اندازی دوباره این تعداد واحد  به ۱۶۰ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد، گفت: درسال۹۴ با حمایت های صورت گرفته ۸۵۰ واحد با اشتغالزایی ۱۶ هزار و ۷۰۹ نفر درشهركها و نواحي صنعتي کشور دوباره راه‌اندازی شده است.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران یادآور شد: در این طرح تامین منابع مالی بنگاه های کوچک و متوسط در کشور تصویب شده و قرار است از محل منابع بانکی، صندوق های تحت پوشش وزارت صنعت، معدن و تجارت و استفاده از منابع خارجي(یوزانس) تامین شود.

وی گفت: توجه ویژه به واحدهای صنعتی کوچک و متوسط از مهم ترین مصوبات این ستاد است و در بخشنامه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به بانک ها اعلام شده که واحدهای صنعتی تحت اختیار خود را دوباره راه‌اندازی کنند.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران با اشاره به اينكه فعاليت ۷ هزار و ۵۸ واحد متوقف است، ادامه داد: در شهرک‌ها ونواحي صنعتی کشور ۳۷ هزار و ۳۵ واحد صنعتی مستقر هستند.

مهندس یزدانی افزود: هم اکنون ۸۷ هزار و ۶۰۹ واحد صنعتی در کشور دارای پروانه بهره برداری هستند كه از این تعداد ۷۹ هزار و ۸۳۸ واحد صنایع کوچک هستند که ۴۲ درصد اشتغال کشور را پوشش می‌دهند.

وی اظهار کرد: در شهرک های صنعتی کشور یک هزار و ۹۹ واحد توسط بانک ها تملک شده که از این تعداد ۲۷۶ واحد به صورت کامل متوقف هستند و بقیه نیز با کمتر از ظرفیت اسمي خود فعالیت می‌کنند.

مهندس یزدانی اظهار داشت: ۹۹ هزار و ۸۴۰ سرمایه‌گذار تاکنون در کشور جواز تاسیس گرفته اند که از این تعداد ۲۹ هزار و ۷۹۹ طرح در شهرک‌های صنعتی است و در استان گلستان یک هزار و ۳۴۵ طرح با میزان پیشرفت‌های مختلف در حال اجراست که ۸۰۳ طرح در داخل شهرک‌های صنعتی است.

وی گفت: ۹۴۸ شهرک و ناحیه صنعتی در کشور وجود دارد که در ۷۷۸ ناحیه زمین واگذار شده و ۱۳۶ هزار هکتار زمین در اختیار این نواحی است و در استان گلستان هم ۲۵ شهرک و ناحیه صنعتی وجود دارد که در ۲۲ واحد در حال واگذاری زمین هستیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: از این ۷۷۸ ناحیه صنعتی کشور، ۱۵۰ شهرک تقاضامحور است و هم اکنون ۹۷ شهرک صنعتی کشور ۷۰ درصد منابع مالی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی کشور را که یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است، را تامین می‌کنند.

وی گفت: در استان گلستان نیز ۹۰۶ واحد صنعتی وجود دارد که ۸۲۰ واحد صنایع کوچک است

مهندس یزدانی افزود: ۶۴۲ واحد صنعتی در شهرک های صنعتی استان گلستان وجود دارد که ۱۷۱ واحد متوقف است.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران همچنین در نشست با شورای معاونین و مدیران شرکت شهرک های صنعتی استان گلستان بر تشویق واحدهای صنایع کوچک برای حضور در فرابورس تاکید کرد و گفت: شرکتهای استانی با پایش و شناسایی شایستگی و قابلیتهای صنایع کوچک و متوسط ، زمینه لازم برای حضور آنان در فرابورس را فراهم کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *